ul. Nowogrodzka 31, 00-511 Warszawa. E-mail: projektowanie@netresolve.pl
English Version

Kupuj strony zgodne ze standardami

Nieoficjalne tłumaczenie dokumentu "Buy standards compliant Web sites" - prawa autorskie.

Spis treści:

Streszczenie

Jesteś w trakcie zamawiania serwisu internetowego w agencji lub w dziale informatyki w twojej firmie? Zleciłeś wykonanie strony internetowej innemu oddziałowi? Jeśli tak, to jesteś zapewne świadom, że sformułowanie właściwych wymagań może pomóc w stworzeniu lepszego produktu finalnego w krótszym czasie. Zaufanie otwartym standardom pomoże ci w tym zadaniu.

Definiowanie wymagań dla serwisu internetowego jest zawsze delikatną sprawą: szczególnie trudne jest określenie możliwego do zweryfikowania poziomu jakości ostatecznego produktu.

Uwzględnienie zgodności ze standardami w twojej liście wymagań pomoże zrealizować bardziej skuteczną, dostępną i łatwiejszą w zarządzaniu.

Niniejszy dokument szczegółowo wyjaśnia korzyści płynące ze stosowania standardów i streszcza wymagania specyfikacji, które pozwolą osiągnąć zamierzony cel.

Status dokumentu

Oryginalny dokument został opracowany jako część prac zespołu W3C Quality Assurance Interest Group. Uwagi dotyczące oryginalnej, angielskiej wersji dokumentu prosimy przesyłać na adres ogólnodostępnej listy public-evangelist@w3.org lub w przypadku prywatnych uwag na adres autora dom@w3c.org.

Uwagi dotyczące niniejszego, nieoficjalnego tłumaczenia prosimy kierować na adres biuro@netresolve.pl

Tekst jest również dostępny we francuskiej wersji językowej.

Otwarte standardy dla Internetu

Ignorowane przez długi czas przez wielu twórców stron standardy, takie jak HTTP, HTML czy XML, leżą u podstaw sukcesu graficznego Internetu. Obecne tendencje do szczególnego przykładania wagi do standardów nie są przypadkiem: dzięki nim korzyści odnoszą wszyscy.

Stworzone przez ekspertów, z uwzględnieniem opinii internetowej społeczności, standardy pozwalają budować niesłychanie zaawansowane aplikacje. Standardy są efektem siły i doświadczenia i są dostępne za darmo: nie przegap okazji do skorzystania z ich niebywałej mocy.

Aby strony internetowe były skuteczniejsze

W Internecie bycie na bieżąco z najnowszymi technologiami jest trudnym zadaniem: wybranie złego narzędzia lub architektury może skutkować utratą pieniędzy, czasu lub klientów.

Dzięki wykorzystaniu standardów, twój serwis internetowy jest budowany w oparciu o technologię, która została stworzona i przetestowana przez czołowych ekspertów społeczności Internetowej. Na przykład W3C Process [polityka tworzenia standardów - przyp. tł.] wymaga aby technologia, osiągając swoją ostateczna postać, była wdrożona w kilki podobnych produktach. Z prawie 500 firmami i organizacjami ze świata informatyki, wkładającymi swoje doświadczenie w tworzenie standardów, są one prawdziwą podstawą graficznego Internetu.

Organizacje standaryzujące, takie jak W3C, budują porozumienie pomiędzy tymi grupami i ekspertami, aby utrzymać i tworzyć zwięzłe reguły architektoniczne. Grupy robocze, jak Technical Architecture Group w W3C, dbają o to aby technologie mogły być łączone w łatwy sposób, tworząc Internet zgodny z decyzjami, które pozwalają mu rozwijać się tak szybko.

Zorientowanie twoich wyborów na standardy oznacza wykorzystanie ostatnich innowacji, ale tylko tych, które są wystarczająco silne, aby utrzymać konsensus, stąd są to technologie, takie jak:

  • HTML, cieszący się nie słabnącą popularnością od ponad 12 lat swego istnienia, dzięki starannemu rozwojowi i innowacjom, którym był poddawany przez cały czas;
  • HTTP, będący protokołem sieciowym, znajdującym tak często nowe zastosowania: początkowo wykorzystywany do "surfowania" po Internecie, obecnie używany jest również w technologii SOAP, będącym tylko o krok od nadchodzących Usług internetowych [Web Services - przyp. tł.]; oraz
  • XML, zaledwie 4 letni, lecz używany obecnie prawie wszędzie, a nowe możliwości wynikające z jego elastyczności są nieustannie odkrywane i wdrażane.

Pozostałe, ostatnio stworzone standardy, takie jak SVG i P3P rozwijają się i znajdują zastosowanie w wielu nowych aplikacjach.

Mniejsze koszty utrzymania

W Internecie wszystko dzieje się bardzo szybko i utrzymanie serwisu internetowego może powodować wiele wydatków. Bez poprawnej [zgodnej ze standardami - przyp. tł.] strony internetowej zmiana platformy lub dodanie nowej funkcjonalności twojej aplikacji może być bardzo kosztowne.

Jeśli twoja aplikacja jest stworzona w oparciu o otwarte standardy, nie będzie uzależniona od konkretnego dostawcy:

  • nie będziesz uzależniony od formatów, do których nie masz dostępu;
  • będziesz wpływał na to, jak standardy są tworzone; oraz
  • będziesz korzystał ze wstecznej - a nawet postępowej - zgodności.

Czy miałeś kiedykolwiek problemy z ponownym wykorzystaniem istniejącego kodu przekazanego przez dostawcę? Nawet jeśli nie, to możesz być przekonany, że cokolwiek, stworzonego dla konkretnego produktu ("przeglądarka X jest najpopularniejsza, dlaczego przejmować się innymi?") lub używa niestandardowych nie wytrzyma próby czasu i twoich przyszłych potrzeb, co oznacza, że będzie drogi w utrzymaniu.

Ponieważ standardy są tworzone z myślą o ich wspólnym wykorzystywaniu, tworzenie nowych aplikacji na podstawie obecnie funkcjonujących jest dużo łatwiejsze: narzędzia do manipulowania otwartymi technologiami stają się coraz bardziej wyrafinowane, coraz liczniejsze i mają coraz większe możliwości. Przykładowo, przekształcenie twoich stron w XHTML, oznacza, że możesz łatwo przekształcić dane na inny format używając XSLT lub wykorzystać potężny system publikacji z mechanizmami sprawdzania poprawności wykorzystujący XML Schema. Dla każdej z tych operacji możesz wybierać z szerokiego wachlarza narzędzi wielu różnych producentów.

Dodatkowo, standardy zapobiegają pomieszaniu właściwości innych formatów i wyraźnie rozdzielają ortagonalne aplikacje: używając CSS wyraźnie oddzielasz warstwę prezentacyjną od struktury danych. To samo rozdzielenie pozwala na zmniejszenie kosztów: używanie CSS to mniej kodu HTML na każdej stronie, a to oznacza mniejszy transfer.

Twoje dane są prawdopodobnie jednym z największych bogactw twojej firmy. Nie zamykaj ich w formatach będących cudzą własnością, których nie możesz kontrolować i które mają ograniczone zastosowania. Nigdy nie wiesz, co przyniesie przyszłość, więc inwestuj w technologie, które już dziś należą do przyszłości.

Korzyści z projektowania zorientowanego na dostępność

Sprawienie, aby twoja strona była dostępna jest jednocześnie korzyścią ale i wyzwaniem:

  • korzyścią, ponieważ zwiększa grono potencjalnych odbiorców i czyni stronę dużo bardziej użyteczna dla każdego - niektóre stopnie dostępności są wymagane przez prawo w coraz większej ilości krajów; oraz
  • wyzwaniem, ponieważ wymaga podczas projektowania i testowania przewidzenia wielu różnych problemów.

Dzięki rozlicznym staraniom (przykładowo Inicjatywa na rzecz Dostępnego Internetu [Web Accessibility Initiative]) aspekty dostępności zostały uwzględnione w wielu opracowywanych standardach, zarówno bezpośrednio, jak i poprzez zastosowanie specjalnych technik, przeznaczonych do tego celu. Stosowanie standardowych technologii pozwoli ci wykorzystać strategie projektowe, wypróbowane przez społeczność internetową i uzupełniane przez szeroki wachlarz narzędzi.

Ogólnie rzecz biorąc, otwarte standardy są przeglądane pod względem wielu problemów i różnych punktów widzenia. Na przykład, standardy W3C są sprawdzane nie tylko pod względem zagadnień związanych z dostępnością, ale również pod kątem możliwości umiędzynarodowiania oraz niezależności sprzętowej, co gwarantuje możliwość łatwego pozyskania nowych odbiorców.

Nie bądź naiwny: wcześniej czy później twoja strona (publiczna, ekstranetowa lub intranetowa) będzie musiała być dostępna dla większej ilości osób ze zwiększonymi oczekiwaniami.

Akceptuj tylko najlepsze

Niebawem Internet będzie centralnym elementem zarządzania twoją wiedzą, dzięki inicjatywom takim jak Semantyczny Internet [Semantic Web]. Odtąd twoja strona musi spełnić wysokie wymagania i zgodność ze standardami musi być częścią gwarancji wysokiej jakości. Istnieją narzędzia potrafiące sprawdzić czy produkt spełnia wymagania wspomnianych standardów.

Co powinieneś uwzględnić w swojej liście wymagań

Zgodność ze standardami powinna być głównym wymaganiem, ale posiadanie listy aktualnych wymagań z pewnością ułatwi wszystkim życie:

Lista wymagań podczas zamawiania stron WWW
Wymaganie Szczegóły Uzasadnienie Narzędzie do testów
Używanie poprawnego kodu (X)HTML Poprawny HTML oznacza kod HTML, który jest zgodny z opisem Definicji Typu Dokumentu (DTDs). Najlepszym wyborem będzie XHTML Strict: XHTML oznacza że kod korzysta ze wszystkich zalet XML, a Strict gwarantuje, że struktura danych nie będzie pomieszana z ich prezentacją. Poprawny kod HTML jest pierwszym krokiem do zwiększenia zgodności z przeglądarkami i poprawia wyświetlanie strony w każdej z nich. Używanie tylko ścisłego języka HTML (tzn. Strict HTML DTD) czyni stronę łatwiejszą do zarządzania i rozbudowy. W3C HTML Validator jest jednym z wielu dostępnych narzędzi. LogValidator jest narzędziem pomocnym przy zarządzaniu poprawną stroną internetową.
Używanie obszernie poprawnego kodu CSS Nie używaj żadnych znaczników o charakterze prezentacyjnym i umieść wszystkie polecenia dotyczące wyglądu strony w poprawnym pliku CSS. Połączone arkusze stylów pozwalają na oddzielenie prezentacji od struktury strony i umożliwiają szybką zmianę jej wyglądu i sposobu wyświetlania. Gwarantuje również, że każdy użytkownik będzie mógł dostosować wygląd do swoich potrzeb i gustu. CSS Validator wykrywa wszystkie nieprawidłowe użycia technologii CSS.
Używanie poprawnego HTTP Upewnij się, że każda ze stron twojego serwisu internetowego jest dostępna poprzez trwały adres (URL) i że wszystkie ustawienia HTTP związane z przechowywaniem kopii strony w przeglądarkach są poprawne. Upewnij się również, że po modernizacji serwisu wszystkie poprzednie adresy są nadal aktualne lub stworzone są odpowiednie przekierowania do ich nowych odpowiedników. HTTP jest potężnym protokołem, udostępniającym tobie wiele ze swojej potęgi, dzięki trwałym adresom URL i efektywnym mechanizmom zarządzania kopią strony w przeglądarce: ulubione zakładki są zawsze aktualne, dostęp do sieci jest szybki i wszyscy użytkownicy są szczęśliwi. W3C Link Checker [Sprawdzanie Odnośników] może pomóc w tej sprawie. Ponadto porady zawarte w "Najczęstszych problemach implementacji HTTP" będą pomocne przy zapobieganiu ewentualnym problemom.
Używanie SVG i PNG do grafiki Używaj PNG do grafiki rastrowej i SVG do pozostałej PNG jest bardziej "uzdolnionym" formatem niż pozostałe binarne formaty do grafiki rastrowej ponieważ udostępnia lepszą kompresję, więcej opcji i jest darmowy. Najlepszym formatem jakiego powinieneś potrzebować jest SVG: jest skalowalny, oparty na XML'u, bardzo "lekki" i ma wiele możliwości, na przykład animacje używające języka SMIL, obsługiwanego przez telefony komórkowe, etc. Nie dostępne.
Używanie technik zapewniających dostępność Szczegóły. Stworzenie dostępnej strony będzie korzystne dla wszystkich jej użytkowników i poszerzy grono jej odbiorców. To wymaganie, w niektórych krajach, może być regulowane przez prawo. Sprawdź narzędzia do oceny dostępności strony.
Używanie standardowych języków skryptowych Używaj DOM API w połączeniu z Ecmascript (ale nie polegaj na skryptach przy tworzeniu menu nawigacyjnego). DOM i Ecmascript (popularny standard dla JavaScript i JScript) jest najlepszym rozwiązaniem do tworzenia interaktywnych animacji na twojej stronie. Ale nie zapominaj o użytkownikach, którzy mają wyłączoną obsługę skryptów. Nie dostępne.

Powyższy tekst jest nieoficjalnym tłumaczeniem dokumentu W3C pt. "Buy standards compliant Web sites" [http://www.w3.org/QA/2002/07/WebAgency-Requirements], opracowanego przez Dominique Hazaël-Massieux w dniu 2002-07-04 wraz ze wszystkimi modyfikacjami, do dnia 2004-05-04. Tłumaczenie może zawierać błędy, za które autor dokumentu nie ponosi odpowiedzialności.

Copyright © 2000-2003W3C©(MIT,ERCIM,Keio), Wszelkie prawa zastrzeżone. http://www.w3.org/Consortium/Legal/2002/copyright-documents-20021231.